انتخاب و خرید لامپ چراغ مطالعه

خرید لامپ چراغ مطالعه در دید افراد بسیاری ساده به نظر می‌رسد اما نوع لامپ و رنگ نور آن در عملکرد افراد تاثیر دارد. چراغ مطالعه تنها برای دانش آموزان یا دانشجوها و یا زمان مطالعه و درس خواندن استفاده نمی‌شود. بسیاری از مهندسان، نقاشان، عکاسان، آرایشگران، طراحان و افراد بسیار دیگری از این چراغ‌ها در زمان کار استفاده می‌کنند که هر کدام از این افراد نیاز به نوری خاصی دارند. اگر در زمان کار یا مطالعه از نور مناسب و کافی استفاده شود، چشم خسته نمی‌شود و تمرکز افزایش می‌یابد. در این مقاله ابتدا مشخصات بهترین نوع نور و لامپ برای زمان مطالعه و کار را معرفی خواهیم کرد، سپس انواع لامپ مناسب چراغ مطالعه دانش آموزی، اداری، مهندسی، نقاشی و عکاسی را بررسی خواهیم کرد.

بهترین نور برای مطالعه کدام است؟

پاسخ به این پرسش بسیار آسان است، اولین و بهترین نور برای زمان مطالعه و کار، نور طبیعی خورشید است. یک اتاق پرنور با پنجره‌های بزرگ، بهترین نقطه برای مطالعه و کار است. البته نباید میز کار و مطالعه را در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار داد، زیرا نور زیاد باعث حواس پرتی می‌شود.

بزرگترین مشکل نور طبیعی، در دسترس نبودن همیشگی و یکنواخت نبودن شدت آن در تمامی ساعت‌های شبانه روز است، بنابراین استفاده از منابع نور مصنوعی یک ضرورت است. برای جلوگیری از ایجاد سایه، نور در زمان مطالعه نباید تنها از یک جهت بتابد. بنابراین بهتر است میز کار و مطالعه در مقابل پنجره با آفتاب مستقیم باشد و اگر از چراغ برای نورپردازی استفاده می‌شود، به گونه‌ای نور تابانده شود که سایه به وجود نیاید.

محیط باید به گونه‌ای نورپردازی شود که بیشترین تشابه را با نور طبیعی داشته باشد. مناسب‌ترین رنگ نور برای زمان مطالعه، سفید طبیعی است. دمای رنگ نور سفید طبیعی تقریباً معادل محدوده دمای 4000 تا 5000 درجه کلوین است و باعث افزایش تمرکز می‌شود.

دمای رنگ نور مناسب مطالعه

مطالعه در نور مناسب چه فوایدی دارد؟

مهمترین مزیت نور مناسب، کاهش خستگی چشم است. اگر نور کافی و مناسب باشد، مردمک‌های چشم دیگر مجبور به گشاد شدن نیستند تا نور بیشتری دریافت کنند و در نتیجه احتمال خستگی چشم کاهش می‌یابد و راندمان افزایش پیدا می‌کند.

نور مناسب یک فضای آرام و کارآمد برای یادگیری ایجاد می‌کند. نورپردازی صحیح اتاق کار و مطالعه، سطح حواس پرتی‌های خارجی را کاهش می‌دهد. مغز در یک فضای آرام، بر روی داده‌هایی که می‌خواند تمرکز بیشتری دارد و به احتمال زیاد آنچه را که می‌خواند را بهتر یاد می‌گیرد و به یاد می‌آورد.

آیا لامپ ال ای دی برای مطالعه مناسب است؟

لامپ ال ای دی مزیت‌های بسیاری در مقایسه با مدل‌های قدیمی مانند رشته‌ای دارد. ال ای دی اثر حرارتی ندارد و دما را افزایش نمی‌دهد، مصرف انرژی کمتر، طول عمر بالاتر (20000 تا 50000 ساعت) و ساختار مقاوم‌تر (بدون فیلامنت و شیشه شکننده) در مقایسه با انواع قدیمی‌تر دارد. یکی از مزایای لامپ ال ای دی، امکان تنظیم رنگ نور است. بنابراین با توجه به کاربرد و سلیقه می‌توان رنگ‌های متفاوتی را انتخاب کرد. LED طول موج رنگ آبی دارد که باعث هوشیاری افراد و مانع از خواب آلودگی می‌شود. یک لامپ ال ای دی با رنگ نور سفید طبیعی بهترین انتخاب برای چراغ مطالعه و اداری است.

چراغ مطالعه اداری

مشخصات لامپ چراغ مطالعه با توجه به نوع کاربرد

 چراغ مطالعه یک مدل چراغ رومیزی است که در زمان کار و درس خواندن استفاده می‌شود. نوع لامپ چراغ مطالعه، با توجه به نوع کاربری و سن افراد تغییر می‌کند. در ادامه لامپ مناسب چراغ مطالعه‌های پرکاربردتر را معرفی می‌کنیم.

1- لامپ چراغ مطالعه دانش آموزی

گذاشتن چراغ مطالعه بر روی میز هر دانش آموزی واجب است. دانش آموزان زمان زیادی از روز را صرف مطالعه دروس و انجام تمرین می‌کنند، بنابراین انتخاب نور مناسب برای جلوگیری از آسیب به چشم (ضعیف شدن) یا خستگی زود هنگام آنها ضروری است. عموماً چراغ مطالعه‌های دانش آموزی، طراحی فانتزی‌تری دارند و ابعاد کلاهک آنها کوچکتر است. لامپ انتخاب شده نباید از کلاهک چراغ بزرگتر باشد و باید کاملاً داخل کلاهک قرار گیرد.

مقدار روشنایی لامپ انتخاب شده ماکسیمم باید 540 لومن باشد که معادل یک لامپ ال ای دی با توان 6.5 تا 8.5 وات است. بهتر است لامپ انتخاب شده رنگ طبیعی و یا سفید داشته باشد. استفاده از لامپی که شدت نور آن بیشتر است، باعث حواس پرتی، سردرد و خستگی چشم می‌شود. البته به این نکته توجه داشته باشید که هر چقدر فاصله چراغ از میز بیشتر شود، توان بیشتری (لومن زیادتر) نیاز است.
اگر کلاهک چراغ کوچک است، لامپ با ابعاد کوچکتری انتخاب کنید. همچنین توجه داشته باشید که اگر یک چراغ مطالعه کوچک دارید، از لامپ با توان کمتر هم می‌توانید استفاده کنید.

لامپ چراغ مطالعه دانش آموزی

2- لامپ چراغ مطالعه اداری

افراد در هنگام کار زمان زیادی را به مانیتور لپ تاپ، گوشی، کامپیوتر و… نگاه می‌کنند. چراغ مطالعه اداری بهتر است که ارتفاع بلندتری داشته باشد و تنها به یک نقطه از میز نور متمرکز نتاباند. لامپ به کار رفته در چراغ مطالعه اداری لازم است شدت نور بیشتری از دانش آموزی داشته باشد. عموماً از لامپ ال ای دی با توان تقریبی 9 تا 12 وات استفاده می‌شود.

بسیاری از آرایشگران، تاتو کاران و… نیز در زمان کار از چراغ مطالعه استفاده می‌کنند. با توجه به اینکه این افراد نیاز به تاباندن نور سفید و زیاد به سوژه برای از دست ندادن جزئیات دارند، لامپ با توان تقریبی حداقل 9 وات ال ای دی نیاز دارند. البته به این نکته توجه داشته باشید که اگر پایه چراغ مطالعه بلند است و در فاصله دورتری قرار دارد، باید از لامپ با توان بیشتری نیز استفاده کنید.

لامپ چراغ مطالعه اداری

3- لامپ چراغ مطالعه مهندسی

در هنگام نقشه کشی، طراحی طلا و جواهرات و موارد بسیار دیگری استفاده از یک چراغ مطالعه مهندسی ضروری است. هر چقدر که جزئیات اهمیت بیشتری داشته باشد، شدت نور زیادتری نیاز است. در چراغ مطالعه‌های مهندسی مانند اداری از لامپ با محدوده توان 9 تا 12 وات استفاده می‌شود.

4- لامپ چراغ مطالعه عکاسی

اگر از چراغ مطالعه برای نورپردازی سوژه در زمان عکاسی و فیلمبرداری استفاده می‌کنید، باید به گونه‌ای نور را بتابانید که سایه‌های اضافی اطراف سوژه ایجاد نشود، در این حالت بهتر است حداقل از دو چراغ مطالعه که در مقابل یکدیگر قرار دارند، برای نورپردازی سوژه به کار برده شود. توان لامپ با توجه به فاصله چراغ از سوژه و نور محیط باید انتخاب شود. برای عکاسی معمولاً از لامپ با محدوده توان 12 تا 30 وات استفاده می‌شود و با توجه به رنگ محیط، رنگ نور لامپ باید انتخاب شود.

چراغ مطالعه برای عکاسی

5- لامپ چراغ مطالعه نقاشی

برای نقاشان بعد از رنگ و قلم، نور بیش از هر چیز دیگری اهمیت دارد. زمان نقاشی توصیه می‌شود که حداقل از دو منبع نور برای از بین بردن سایه‌های اضافی استفاده شود. نور مناسب نقاشی، سفید و دمای رنگ نور آن محدوده 5000 تا 6000 درجه کلوین است. توان لامپ باید با توجه به فاصله چراغ انتخاب شود. اگر قصد خرید لامپ برای نورپردازی میز نقاشی دارید، بهتر است حداقل از لامپی با توان 9 الی 12 وات ال ای دی استفاده و چراغی خریداری کنید که کلاهک آن قابل تنظیم در ارتفاع و جهت‌های مختلف باشد.

لامپ چراغ مطالعه نقاشی

برای نوشتن این مقاله از چه منابعی استفاده شده است:

برای نوشتن این مقاله از مطالب درج شده در سایت‌های زیر استفاده شده است، البته علاوه بر مطالب این سایت‌ها از دانش فنی و تجربه تیم سورا کالا برای بهبود مطالب استفاده شده است. اگر سوالی دارید که در این مقاله به آن پاسخ داده نشده است، می‌توانید از ما بپرسید تا در این مقاله و یا مقاله‌های بعدی به آن پاسخ دهیم. همچنین با به اشتراک گذاری نظرات، پیشنهادات، انتقادات و تجربیاتتان به بهبود مطلب درج شده و راهنمایی بهتر سایر افراد در انتخاب درست لامپ چراغ مطالعه کمک کنید.