بخاری برقی سورا کالا

بخاری برقی یا هیتر الکتریکی Electrical Heater از قدیمی‌ترین انواع تجهیزات گرمایشی است که به دلیل وزن سبک و ابعاد جمع و جور بسیار پرکاربرد است. البته هیترهای برقی معمولاً به عنوان وسیله گرمایی کمکی در خانه‌ها استفاده می‌شوند و مصرف برق آن‌ها در مقایسه با سایر محصولات خانگی بیشتر است و ساعت محدودی در روز روشن می‌شوند.

بخاری‌های برقی به دلیل جابه‌جایی راحت و دسترسی آسان‌تر انرژی الکتریکی در مقایسه با سایر اشکال انرژی به صورت گسترده در منازل و مغازه‌ها استفاده می‌شوند. استفاده آسان باعث شده است که افراد معمولاً هنگام روشن کردن آنها هیچ نکته ایمنی را رعایت نکنند و باعث وقوع خطرات جبران ناپذیری ‌شوند. استفاده از بخاری برقی راحت است و برای استفاده ایمن از آنها کافی است تمامی نکات زیر را رعایت کنید تا مانع رخ دادن خطرات احتمالی شوید.

1- بخاری را در مکان مرطوب قرار ندهید

از قرار دادن بخاری برقی روشن در مکان‌های مرطوب مانند حمام، اتاق رختشویی، استخر و هر مکان دیگری که امکان پاشیدن آب یا مواد مایع دیگر بر روی بخاری وجود دارد، به شدت باید خودداری شود. اگر قصد دارید از بخاری برقی برای گرم کردن حمام استفاده کنید، نیم ساعت پیش از استحمام آن را روشن کنید و قبل از باز کردن دوش آب، بخاری را حتماً خاموش کنید.

2- بخاری را به دیوار نچسبانید و از پریز فاصله دهید

بهتر است بخاری زیر پریز برق قرار نگیرد و از آن فاصله داشته باشد. برای روشن کردن ایمن هیتر، باید حداقل نیم متر از پریز برق و دیوار فاصله داشته باشد.

3- بخاری را در مسیر رفت و آمد قرار ندهید

اگر هیتر در نقطه‌ای قرار دهید که به طور مداوم افراد در آن در حال رفت و آمد هستند، علاوه بر اینکه ممکن است باعث سوختگی آنها شود خطر واژگون شدن و آتش سوزی افزایش پیدا می‌کند.

4- مواد قابل اشتعال و پارچه‌ای را در نزدیکی و بر روی هیتر قرار ندهید

هیتر برقی را بر روی فرش یا پارچه و در نزدیکی پرده و سایر مواد قابل اشتعال نباید قرار داد. همچنین بر روی هیتر الکتریکی لباس، پارچه و … را نباید خشک کرد.

5- کابل را از بخاری فاصله دهید

کابل بخاری نباید با بدنه آن در تماس باشد تا سیم آن دچار سوختگی نشود. اگرچه بخاری‌های موجود در بازار به روش‌های مختلفی محیط را گرم می‌کنند اما بعد از روشن شدن، بدنه تمامی آنها گرم می‌شود. بنابراین اگر کابل بخاری کیفیت مناسبی نداشته باشد، در صورت تماس با بدنه ممکن است آب شود و یا بسوزد.

6- المنت آسیب دیده را حتماً تعویض کنید

اگر المنت بخاری آسیب دید، ابتدا باید آن را تعویض و سپس از آن استفاده  کنید. المنت آسیب دیده ممکن است باعث ایجاد آتش سوزی و خرابی دیگر قطعات داخلی شود، بنابراین اگر قصد دور انداختن کل بخاری را ندارید، ابتدا المنت را تعویض کنید!

7- از عملکرد درست کلید قطع کن خودکار مطئن شوید

اگر بخاری استانداردی خریده باشید، حتماً یک کلید قطع خودکار زیر آن تعبیه شده است. بنابراین پیش از روشن کردن باید عملکرد درست کلید قطح کن خودکار آزمایش شود، این کلید در صورت واژگون شدن بخاری، ورود جریان برق به آن را مسدود و به طور خودکار بخاری را خاموش می‌کند.

8- روی بخاری غذا و آب گرم نکنید

بخاری برقی برای گرم و یا درست کردن غذا نیست. بنابراین از قرار دادن ظرف بر روی آن باید خودداری شود. اگر ظرف بر روی المنت‌ها واژگون شود، باعث خرابی بخاری و سوختگی و یا جرقه زدن مدار آن می‌شود.

9- هیتر دور از دسترس کودکان و افراد آسیب پذیر باشد

با توجه به اینکه بدنه بخاری برقی‌ها پس از روشن شدن گرم می‌شود، بنابراین باید از دسترس کودکان و حیوانات دور باشد تا امکان سوختگی آنها و استفاده پرخطر از بخاری از بین برود. در بسیاری از مدل‌های ایرانی، المنت‌ها از روی بدنه دستگاه در دسترس است و با توجه به دمای بالای المنت، باعث سوختگی شدید می‌شود.

بخاری برق

10- در سطوح صاف و مستحکم قرار داده شود

بخاری‌ را پیش از روشن کردن باید بر روی سطوح صاف و با استحکام قرار داد و بعد از روشن کردن از جابه‌جایی آن خودداری شود. همچنین از خشک بودن سطحی که قصد قرار دادن بخاری در آن را داریم، باید مطمئن شد.

11- سلامت کابل را پیش از روشن کردن بررسی کنید

بخاری را با کابل آسیب دیده نباید روشن کرد. اگر کابل پارگی، سوختگی و یا قطعی دارد، باید توسط تعمیرکار تعویض شود و مجدداً از بخاری استفاده شود. کابل آسیب دیده باعث جرقه زدن می‌شود و علاوه بر خراب کردن بخاری، به پریز برق نیز آسیب می‌زند.

12- بخاری را برای مدت طولانی روشن نگذارید

هیترهای برقی نباید همواره روشن باشند. اگر بخاری برقی برای مدت زمان طولانی روشن باشد، علاوه بر فشار به سیستم برق کل خانه و افزایش چشم گیر هزینه برق، به قطعات داخلیش نیز آسیب وارد می‌شود.

13- هیتر باید به پریز مناسب زده شود

پیش از استفاده از هیتر الکتریکی، از سلامت و توان پریزی که قصد وصل کردن هیتر به آن را دارید، مطمئن شوید. پریز باید تحمل توان بخاری برقی را داشته باشد تا بعد از روشن کردن بخاری برق نپرد و سیم کشی کل خانه نسوزد!

14- همراه با وسایلی برقی پرمصرف دیگر هیتر را روشن نکنید

معمولاً شبکه برق خانگی توان مشخصی دارد و اگر توان بیشتری از آن بگیریم یعنی چندین وسیله برقی پرمصرف را همزمان روشن کنیم، بار زیادی از کنتور کشیده می‌شود و در بهترین حالت فیوز می‌پرد.

اگر هنوز بخاری برقی نخریدید و قصد خرید دارید، برای مشاهده جدیدترین انواع بخاری برقی‌های کم مصرف و پرطرفدار بازار به صفحه تجهیزات گرمایشی مراجعه کنید.