Power LED چیست؟

Power LED چیست؟

پاور ال ای دی نخستین نسل از ال ای دی ها می باشند که در صنایع روشنایی به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفته اند. این نوع ال ای دی ها دارای یک برجستگی (محافظ) پلاستیکی هستند که همچون یک لنز ساده، کار متمرکز سازی نور را انجام می دهد و معمولاً آن ها را در دو قالب متعارف 1 و 3 وات می شناسیم. این نسل از ال ای دی بازده نوری را به مرزهای بالاتر از 100 لومن در هر وات رسانده است.

SMD LED چیست؟

اس ام دی مخفف Surface Mount Device و به معنی قطعات نصب شده روی سطح می باشد. لامپ SMD در ساخت روشنایی ال ای دی خطی یا صفحه ای کاربرد فراوانی دارد. به جای ساخت یک ال ای دی خیلی بزرگ میتوان از همنشینی چندین ال ای دی خیلی کوچک بهره گرفت.

مقایسه smd با cob سورا کالا دلند

COB LED چیست؟

سی او بی مخفف chipe on board به معنی چیپ (تراشه) های بر روی برد می باشد. تولیدکنندگان ال ای دی دریافتند که می توان چندین دیود را در کنار یکدیگر و در یک بدنه واحد قرارداد. Cob led ها نسبت به smd led ها دارای نور متمرکزی می باشد.

این محصولات دومین نسل از led ها یا همان انقلاب گران محصولات روشنایی میباشند. بدون شک ورود این دسته از محصولات تجهیزات روشنایی به صنعت یکی از اتفاقات بسیار مهم در سال‌های اخیر بوده است. با گذار از اولین نسل چراغ ها (لامپ های رشته ای) با میزان نوردهی اندک (۱۰ لومن به ازای هر وات ) و اتلاف انرژی بیش از ۹۵ در صد در کنار عمر حداکثری ۱۰۰۰ ساعت، به نسل دوم منابع تولید نور، یا همان لامپ های فلورسنتی پرطرفدار با راندمان حدود ۴ برابری نسبت به نسل اول (۴۰ لومن نور به ازای هر وات) همچنین افزایش طول عمر بیش از ۵ برابر نسبت به نسل قبل (طول عمر حدود ۵۰۰۰ هزار ساعت)، ورود ال ای دی ها با ویژگی های منحصر به فرد خود، انقلابی عظیم در صنعت روشنایی پدید آورد.

افزایش طول عمر محصولات روشنایی تا ۵۰ هزار ساعت در کنار افزایش چشمگیر راندمان نسبت به نسل های گذشته (دسترسی به حدود ۲۰۰ لومن به ازای هر وات انرژی الکتریسیته) موجب محبوبیت هرچه بیشتر این نسل و افزایش فروش پاور ال ای دی در صنعت گردید. مقاومت بالا در برابر آسیب های محیطی همچنین کاهش سایز منابع تولید نور، از دیگر دلایل برای محبوبیت ال ای دی ها می باشد.

Power LED چیست؟ سوراکالا دلند

 

ساختار داخلی Power LED ها چگونه است؟

پس از ورود اولین نسل از led ها (ال ای دی ها با توان حد اکثری ۵ وات و شدت نور ۷۰ وات به ازای هر وات انرژی) احساس نیاز به نسل جدیدتر با قابلیت مونتاژ سریعتر و همچنین تولید نور بالا تر به ازای هر عدد لامپ بسیار احساس گردید. پاور ال ای دی ها پاسخگوی شایسته، با ساختار داخلی منسجم بودند. تاثیر پذیری اندک از محیط بیرونی در کنار قابلیت استفاده در شرایط متنوع جوی، از دیگر دلایل استقبال گسترده از این نسل چراغ ها شده است. در این قسمت در مورد اجزای تشکیل دهنده پاور led ها توضیح خواهیم داد.

چه پارامترهایی در کیفیت و قیمت Power LED مهم است؟

زمانی که از کیفیت پاور ال ای دی ها صحبت می کنیم پارامتر های متنوعی قابل بررسی می باشد. در اینجا به تشریح درباره این پارامترها  صحبت خواهیم کرد.

کیفیت چیپ پاور ال ای دی : کیفیت چیپ پاور ال ای دی مهمترین عامل در ارزش گذاری و طول عمر ال ای دی ها می باشد. دمای کاری پایین چیپ های با کیفیت در کنار استفاده از وایرهای طلایی به جای آلیاژ های متفرقه در تولید چیپ از عوامل تاثیرگذار در عمر ال ای دی می باشد.

هیت سینک خنک کننده پاور ال ای دی : همانگونه که مطرح شد دمای کاری چیپ ال ای دی در محدوده ۲۰۶ ۵۰ درجه سانتی گراد می رسد، که همین مورد اهمیت استفاده از هیت سینک با جنس مس را هرچه بیشتر نمایان می‌کند . هرچه درجه خلوص مس پایین تر رود و به سمت آلیاژهای آلومینیوم و یا حتی آهن حرکت کنیم قیمت و کیفیت ال ای دی افت پیدا خواهد کرد.

 وایر های چیپ پاور led : سیم های استفاده شده برای انتقال جریان از پایه آند به کاتد به درون چیپ در ال ای دی های با کیفیت، از جنس طلا می باشد. به علت دمای کاری بالا و وجود تنش های حرارتی هر چه قدر از خلوص طلا کاسته شود و به سمت آلیاژهای مس و یا آلومینیوم حرکت کنیم شاهد طول عمر پایین تر و قیمت پایین تر ال ای دی  خواهیم بود.

فیلتر نوری فسفری پاور ال ای دی: فیلتر فسفری پاور led، یکی از مهمترین بخش ها در تضمین عدم افت نور ال ای دی در گذر زمان می باشد. فسفر با کیفیت، تحمل درجه حرارت های بالا در طول عمر ۵۰۰۰۰ ساعت ال ای دی را دارا می باشد. کیفیت پایین فسفر موجب کاهش شدید طول عمر ال ای دی میشود.

پایه های آند و کاتد پاور led : استفاده از مس با کیفیت در تولید پایه های آند و کاتد در کنار فرایند پوشش دهی آن با قلع تضمینی نگر طول عمر بالای محل اتصال ال ای دی به pcb در گذار سالیان متمادی می باشد. از این رو استفاده از پایه های از جنس آلومینیوم و آهن در دراز مدت موجب ضعف در اتصالات و خرابی محصولات روشنایی خواهد بود.

پاور led

نحوه تولید رنگ های متنوع در Power LED

عملیات تولید رنگ های متنوع در پاور ال ای دی به دو صورت انجام می شود. حالت اول، استفاده از آلیاژهای متنوع در کنار رفلکتور های خاص در چیپ ال ای دی می باشد. در این حالت به اصطلاح رنگ با چیپ اورجینال تولید شده است و ال ای دی از قیمت بالایی برخوردار خواهد بود. همچنین شاهد طول عمر بالا در ال ای دی خواهیم بود.
حالت دوم، استفاده از فیلتر های نوری فسفری برای تولید رنگ های دلخواه؛ تولید رنگ های پرمصرفی همچون سفید آفتابی و… . کماکان با فرایند چیپ هایی با رنگ اورجینال غیر ممکن می باشد. از این رو به طور مثال در رنگ سفید، رنگ نور تولید شده چیپ آبی رنگ می باشد. ما با استفاده از فیلتر فسفری رنگ در پاور ال ای دی به رنگ سفید دست پیدا خواهیم کرد. همچنین برای تولید رنگ صورتی از چیپ آبی رنگ و فیلتر به رنگ قرمز بهره می بریم. این روش تولید رنگ امکان دستیابی به طیف گسترده‌ای از رنگها را به تولیدکنندگان پاور ال ای دی فراهم کرده است.

برند های مشهور تولید کننده فروشنده Power LED

مهمترین عامل در پیدایش برندهای متنوع تولید پاور ال ای دی افزایش راندمان نوری در ازای مصرف پایین انرژی الکتریسیته می باشد. از پرچمداران این حوزه می توان به شرکت NICHIA ژاپن، شرکت OSRAM آلمان، شرکت های CREE و BIRIDGILUX امریکا، شرکت‌های EPILED و EPISTAR تایوان و شرکت های بیشماری در کشور چین همچون Sanaan، REFOUND، mls و … اشاره نمود.